Õpetajad

Norra keele õpetaja Krista Suppi:

Aastal 1998 juhtus nii, et sain võimaluse õppida ühes Norra spordigümnaasiumis. Ja selle ühe aastaga jõudsid Norra ja norra keel mulle nii hinge pugeda, et siiamaani ei saa sellest kuidagi ei üle ega ümber.

2006. aastal lõpetasin Tartu Ülikooli norra keele ja kirjanduse eriala. Peale ülikooli töötasin mõnda aega Norra-Eesti firmas Chiron Media AS, copy-righter-projektijuhina, koostades e-õpetele norrakeelseid tekste.

Alates 2012. aastast olen töötanud norrakeelse giidina Tallinnas ja suviti reisin giidina Eesti gruppidega Norras. Giidimise kõrvalt olen õpetanud norra keelt nii keeltekoolides, firmades, kohvikutes kui ka oma kodus köögilaua ääres.

2019. aasta sügisel otsustasin aga luua oma norra keele klassi, kus saab õppida norra keelt, rääkida Norra maast, kultuurist, ajaloost ja kommetest ning kus keelekümblusõhtutel võib kohtuda päris norralastega, et tunnis õpitut praktiseerida.

Minu arvates on keeleõppe protsessis oluline, et õpitut saaks kohe aktiivselt kasutama hakata. Seepärast püüame oma tundides võimalikult palju suhelda, õpitud sõnavara ning grammatikat korrata ja kinnistada. Õpime ka olulist oskust mitte karta midagi valesti öelda, sest tihtipeale pärsib täiuslikkuse püüdlus keele arengut.

Norra keel on ilus laulev keel ja seda osates oled veidi eriline, sest selle keele oskajaid ei ole maailmas väga palju.

Norra keele õpetaja Piret Purdelo-Tomingas:

Tallinna tüdrukuna sattusin Põhja-Norra fjordide vahele rahvaülikooli kohe peale keskkooli lõppu 90ndate alguses. Norra keele omandasin olude sunnil väga kiiresti ja hiljem õppisin Diakonhjemmeti Kõrgkoolis Oslos sotsiaaltöö eriala. Viimase kahekümne aasta jooksul olen põhiliselt tegutsenud norra keele tõlgi ja tõlkijana ning koolitajana tervishoiu valdkonnas. Aastate jooksul olen tõlkinud kaheksa raamatut, aidanud sadadel Norra õpilastel ja üliõpilastel suhelda eesti keelt kõnelevate patsientidega hoolduspraktika raames ning tõlkinud tuhandeid tunde koolitusi ja seminare. Elu mitmekesistamiseks olen tegutsenud ka norrakeelse giidina.

Norra keele õpetamise maailma sattusin mõned aastad tagasi ja suhtusin sellesse algul kui lahedasse väljakutsesse. Endalegi üllatuseks sain aga ruttu aru, et see töö meeldib ja sobib mulle, sest see ühendab minu jaoks armastuse Norramaa vastu, soovi pidevalt tutvuda uute huvitavate inimestega ning areneda täiskasvanute koolitamise valdkonnas.

Norra keele õpetaja Aile Tuuder:

Mulle on keeled ja reisimine alati huvi pakkunud. 1997. aastal avanes mul võimalus minna Rootsi lapsehoidjaks. Haarasin härjal sarvist ja suundusin noore ja uljana keelt oskamata Rootsi, Malmösse. Juba kolme kuu pärast olin suuteline ennast täiesti arusaadavalt väljendama. Alustasin seal ka ülikooliõpinguid ning elasin Rootsis kokku kolm aastat. Edasi tulid väljakutsed edasi liikuda teistesse riikidesse. Valikuks osutus Norra ja pealinn Oslo, kus asusin tööle lasteaias. See riik oli mulle kohe omamoodi kodune ja armas, inimesed kuidagi minuga samal lainel. Õppisin seal elades ja töötades selgeks ka norra keele ning elasin ka seal kokku peaaegu kolm aastat kuni armastus mu Eestisse tagasi juhtis.

Eestisse saabudes sain neli last, aga nende kõrvalt olen leidnud ikka aega ka tööd teha. Algselt sellistel kohtadel, kus on olnud vaja skandinaavia keelte oskajaid, hiljem norra keele õpetajana keeltekoolides ja kolm aastat ka Sikupilli Keskkoolis norra keele õpetajana. Sikupilli oli sel hetkel üks väheseid koole Eestis, kus sai norra keelt õppida. Olen ka atesteeritud norrakeelne giid ning teinud Tallinnas Norra turistidele ekskursioone.

Viimastel aastatel on minu põhitöö olnud seotud küll kooli ja õpilastega, aga seda küll mitte norra keeles. Kuna aga Norra on siiski ennast nii minu südame külge haakinud, siis olen võtnud vastu uue väljakutse alustada taas norra keele õpetamisega. Alates 2022. aastast õpetan täiskasvanuid norra keele huvilisi huviharidusasutuses Norra Keele Õpe.

Norra keele õpetaja ja laste klubi juhendaja Liisi Rokk:

Aastatel 2008-2015 elasin ja töötasin Lääne-Norra väikelinnas Moldes. Norra keele vastu hakkasin huvi tundma juba varem, töötades Norra tootmisettevõtte Eesti harus. Keelekursused läbisin Norras, kus minu igapäevane suhtlus- ja töökeel oli norra keel.

Nüüd Eestis tagasi olles suhtlen tihti Eestis elavate norrakatega.

Lisaks norra keelele, kultuurile ja inimestele armastan tööd lastega. Lastega  töötamist alustasin 2003 aastal Tallinna Golfiklubis, kus aitasin läbi viia noortelaagreid, -treeninguid ning -võistlusi.

Praegu kulub suur osa ajast enda kolme lapse peale.