Norra keele klassi raamaturiiul sai lisa

Uut norrakeelset lugemist

Norra keele klassi raamaturiiulile on lisandunud mõned uued norrakeelsed raamatud.

* Erling Kagge “Stillhet i støyens tid”. Eelmisel kevadel kirjandusfestivalil HeadRead esinenud Erling Kagge on kahtlemata üks põnev persoon norra kirjandusmaailmas. Ja mitte ainult kirjanduses! Tegemist on äärmiselt mitmekülgse inimesega, kes võib end nimetada nii kirjanikuks, mägironijaks, juristiks, kunstikogujaks, modelliks ja siin loetelu ei lõpe. Eesti keeles saab temast lähemalt lugeda siit: https://headread.ee/esineja/erling-kagge/ ja norra keeles saab huvitavat infot tema kohta siit: https://nbl.snl.no/Erling_Kagge

* Zeshan Shakar “Tante Ullrikes vei”. Terjei Vesaasi uustulnuka preemia pälvinud romaan räägib kahest sisserännanute esimesest generatsioonist põlvnevast poisist, kes on sündinud Norras ja kasvavad üles ühes Oslo eeslinnas. Romaan on üles ehitatud kahele paralleelselt jooksvale jutustusele, mida noormehed seoses ühe projektiga ise vahendavad. Üks neist teeb seda ontlikus bokmålis kirjutades e-posti teel, teine jutustab aga oma lugusid kebabnorskis diktofoni. Kel huvi teada saada, kuidas tunnevad end minoriteetsed noored Norra ühiskonnas üles kasvades või kes tahab aimu saada, mis on ikkagi kebabnorsk, siis soovitan soojalt lugeda seda silmaringi avardavat romaani. Pole need meie minoriteedidki siit kuhugi kadunud, seega mõtlemisainet jagub.

* Per Petterson “Menn i min situasjon” on romaan naise poolt maha jäetud mehest, kes üritab oma elus uut pidepunkti leida. Autor kirjeldab detailselt ja ilustamata seda valu ja armetust, mida peategelane oma hinges tunneb. Fookuses on inimsuhted, eriti mehe suhted oma tütardega.

*Edvard Hoem “Jordmor på jorda. Huset under Blåhammaren.” Edvard Hoem on kindlasti üks Norra produktiivsemiad kirjanikke. See raamat on järg peaaegu samanimelisele romaanile “Jordmor på jorda”, mis ilmus aastal 2008 Norra Ämmaemandate Ühingu 100. juubeliks. Romaani peategelane on autori vaarema, kes töötas kogu oma elu ämmaemandana ja sai ise 11 last.