Norra keelest on pärit ütlus: „Pole halba ilma, on vaid halvad riided!“

Pilt pärit VG-st: https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/vmWGv4/kraftig-vind-og-mye-nedboer-paa-vei-varsler-flom-og-skredfare

Nüüd sügisel, kui väljas sajab halastamatult vihma, tahaks teid lohutada teadmisega, et Norra suuruselt teises linnas – Bergenis, mis asub Norra läänerannikul seitsme suure mäe vahel, sajab kuuldavasti lausa nii palju, et sealsetel elanikel kulub läbi keskmiselt kolm vihmavarju aastas. Räägitakse, et Bergenis ei saja vaid seitsmel päeval aastas ja kui sina oled mõnel päikeselisel päeval Bergenisse sattunud, siis võid end küll õnneseeneks pidada. Norra keeles öeldakse selle kohta küll heldig gris ehk õnnelik siga.

Rohke vihma ja golfi hoovuse tõttu on kliima Bergenis niiske, mis muudab looduse seal põhjamaade mõistes eriti lopsakaks. Millised hiiglaslikud rododendronid seal näiteks kasvavad! Bergen on keskmise temperatuuri poolest Norra kõige soojem linn ja talved on seal lumevaesed. Niimoodi vaadates ei oleks Bergen nagu üldse Norra linn. Ja ega bergenlased ise tahagi end väga norralasteks pidada, pigem rõhutavad nad oma kohalikus murdes toredasti r-i põristades, et nad ei ole mitte Norrast, vaid Bergenist.

Bergenlased armastavad hästi palju, kiiresti ja valjult rääkida, aga nendest aru saamine valmistab peavalu paljudele mujalt Norra piirkondadest tulijatele. Aga bergenlane on reeglina oma päritolu ja omapärade üle väga uhke ja näitab seda igal sammul ka välja.

Kui satud millalgi sinna vanasse sarmikasse hansalinna, siis ära karda, et võid seal nende paljude värviliste nukumajalaadsete puumajade vahel ära eksida, sest linn asub seitsme mäe vahel ja igas suunas minnes tuleb varem või hiljem mägi sulle vastu. Ära aga unusta vihmavarju kaasa võtmast, sest seda läheb seal kindlasti vaja, kui sa just heldig gris pole.

Rõõmsat sügise jätku ja pidagem siis ikka meeles seda ütlust: „Pole halba ilma, on vaid halvad riided“, mis kõlab eriti riimikalt just norra keeles: „Det finnes ikke dårlig vær, bare dårlige klær!»